בדיקת מרפסות, גגות ומרזבים

איתור נזילות במרפסות ואף בגגות מרוצפים הוא נושא שהרבה נוטים להתבלבל, הגורם לא פעם מחלוקות ואי נוחות ללקוחות ולאנשי מקצוע כאחד.

המיקום של סימני הרטיבות בתוך מבנה עלול להטעות ולהוביל את בעלי הבית וחלק מאנשי המקצוע להסיק מסקנות שגויות לגבי מיקומם של ליקויי איטום וכיצד לטפל בבעיה. עם זאת, במקרה של נזילות במרפסות, גגות ובמשטחים מרוצפים, ישנם מספר כללים שיכולים לסייע לנו לרדת לשורש הבעיה.

איתור הרטיבות

מיקום הרטיבות לרוב אינו מעיד על מיקום הכשל באיטום. במילים אחרות – מיקום הרטיבות אינו מעיד בהכרח על מיקום התקלה בשכבת האיטום מתחת לרצפה. כתמים רטובים מצביעים רק על מיקומים ספציפיים בתקרת בטון בהם הצטברה לחות, וככל הנראה גם הנמוכים יותר. בכל מקרה, כתמים אינם מעידים על מיקומו של כשל באיטום, שכן כשלים כאלה עשויים להיות רחוקים מאזורים רטובים בתקרת הבית או בקירות הפנימיים.

במקרים רבים, ובעיקר בכדי למנוע הוצאות כספיות מיותרות, ניתן לעשות זאת על ידי איתור נזילות וליקויים, וביצוע תיקונים מקומיים כירורגים. ברוב המקרים, איתור ותיקון ליקויים מדוייק נועד לטפל מבעוד מועד בתקלות ובהוצאות כספיות מיותרות.

מוקדי נזילות אפשריים:

כתמי מים מתחת לגגות ומרפסות מופיעים בדרך כלל במקומות הבאים:

  • בתקרת הבית, מתחת למיקום מרזבי הגג.
  • בראש המדרגות, ליד היציאה מהמשטח המרוצף.
  • במקרים אחרים, רטיבות יכולה להופיע במקומות אקראיים בתוך או ליד התקרה.

במידה והרטיבות סביב קו מרזבים

כתמים רטובים המופיעים על התקרה מהאזור ליד המרזבים מופיעים ממש שם בגלל שני עקרונות פשוטים:

קודם כל, העיקרון הראשי הוא שהמים יורדים תמיד עד לחלק הנמוך ביותר של הגג (ליד המרזב), כך שבמקרה של פגם באיטום (הרחק מהמרזב), המים יגלשו מתחת לאטימה. האזור הנקדח של היציקה (שם עובר הניקוז) ומחלחל לתוך הבית.

העיקרון השני הוא שאם חודרת רטיבות לתקרת בטון – מים תמיד ייספגו עד לעומק מסוים (עובי) ביציקה ויחדרו לבית היכן שנוח לחדירה, למשל: דרך סדקים או חללים ביציקה.

רטיבות בסמוך לנקודת המגע בין התקרה לקיר יכולה להיגרם ממגוון גורמים ואינה מעידה בהכרח על כשל באיטום מתחת לאריח. במקרה זה, יש לבדוק גם את הקירות החיצוניים של המבנה לאיתור סדקים. במקרים רבים מתגלים סדקים בקיר החיצוני, בו בדיוק מתחברים התקרה והקיר. סדק מסוג זה אופייני מאוד ונפוץ בבתים בארץ ומקורו בחיבור בין יציקת הגג ליציקת המעקה שמסביב.

לקבלת יעוץ ראשוני ללא עלות
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

עוד בנושא

בדיקת מרפסות, גגות ומרזבים

איתור נזילות במרפסות ואף בגגות מרוצפים הוא נושא שהרבה נוטים להתבלבל, הגורם לא פעם מחלוקות ואי נוחות ללקוחות ולאנשי מקצוע כאחד. המיקום של סימני הרטיבות בתוך מבנה עלול להטעות ולהוביל

קרא עוד >>
איתור נזילות ללא הרס: השיטות המובילות לאיתור נזילה
איתור נזילות ללא הרס

מצלמות טרמיות, ציוד צילום קווי ביוב ושאר אמצעים טכנולוגיים חדישים הופכים פעולות מורכבות כמו איתור נזילות לפשוטות. שימוש בציוד חדיש לגילוי נזילות מצמצם באופן משמעותי את היקף הנזק למבנה. סקירה

קרא עוד >>